8D721Z11PN
Mfr.Part #
8D721Z11PN
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
HTS Code :
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Black
Reach Compliance Code :
not_compliant
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Crimp
Number of Positions :
11
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating (Amps) :
23A
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Datasheets
8D721Z11PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D721Z11PN Overview
8D721Z11PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721Z11PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721Z11PN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER