8D721W41SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D721W41SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Stock
93
In Stock :
93
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Olive Drab
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
21-41
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
41
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Type :
For Female Sockets
Datasheets
8D721W41SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D721W41SN-LC Overview
8D721W41SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721W41SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721W41SN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT