8D721W41SN
Mfr.Part #
8D721W41SN
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
93
In Stock :
93
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Filter Feature :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Pbfree Code :
yes
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Thermoplastic
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Empty Shell :
Datasheets
8D721W41SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D721W41SN Overview
8D721W41SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721W41SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721W41SN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER