8D721W41SA-LC
Mfr.Part #
8D721W41SA-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Stock
12
In Stock :
12
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
41
Housing Color :
Shielding :
Unshielded
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Shape :
Circular
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Cadmium
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
20
Contact Type :
Datasheets
8D721W41SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D721W41SA-LC Overview
8D721W41SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721W41SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721W41SA-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT