8D721W41SA
Mfr.Part #
8D721W41SA
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
12
In Stock :
12
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Current Rating (Amps) :
7.5A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Panel Mount
Termination :
Crimp
Datasheets
8D721W41SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
8D721W41SA Overview
8D721W41SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721W41SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721W41SA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER