8D721W41PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D721W41PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Current Rating :
7.5A
Plating :
Cadmium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Gender :
Male
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Number of Positions :
41
Mount :
Panel
Ratings :
IP67
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
21-41
Housing Material :
Aluminium
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Crimp
Gender :
FEMALE
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
8D721W41PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D721W41PN Overview
8D721W41PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721W41PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721W41PN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER