8D721W41PA
Mfr.Part #
8D721W41PA
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
7
In Stock :
7
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
HTS Code :
Shell Size - Insert :
21-41
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shielding :
Shielded
Plating :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
41
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Color :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Gender :
Male
Datasheets
8D721W41PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
8D721W41PA Overview
8D721W41PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721W41PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721W41PA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER