8D721W39SN-LC
Mfr.Part #
8D721W39SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Stock
48
In Stock :
48
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
39
Shell Size - Insert :
21-39
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Size :
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
8D721W39SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D721W39SN-LC Overview
8D721W39SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721W39SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721W39SN-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT