8D721W39SN
Mfr.Part #
8D721W39SN
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
48
In Stock :
48
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
21-39
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
39
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
8D721W39SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D721W39SN Overview
8D721W39SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721W39SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721W39SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER