8D721W39SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D721W39SA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
39
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
21-39
Shell Finish :
Cadmium
Contact Size :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shielding :
Unshielded
Orientation :
A
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Datasheets
8D721W39SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D721W39SA-LC Overview
8D721W39SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721W39SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721W39SA-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT