8D721W39SA
Mfr.Part #
8D721W39SA
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
13
In Stock :
13
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Aluminum
HTS Code :
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
21-39
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
8D721W39SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
8D721W39SA Overview
8D721W39SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721W39SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721W39SA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER