8D721W39PN
Mfr.Part #
8D721W39PN
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
No
Orientation :
N (Normal)
Color :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Pbfree Code :
No
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Total Number of Contacts :
39
Termination :
Crimp
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Empty Shell :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Datasheets
8D721W39PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D721W39PN Overview
8D721W39PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721W39PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721W39PN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER