8D721W39PA-LC
Mfr.Part #
8D721W39PA-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
A
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Size :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Unshielded
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Cadmium
Datasheets
8D721W39PA-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D721W39PA-LC Overview
8D721W39PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721W39PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721W39PA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT