8D721W39PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D721W39PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Orientation :
A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
39
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
8D721W39PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
8D721W39PA Overview
8D721W39PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721W39PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721W39PA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER