8D721W16SN
Mfr.Part #
8D721W16SN
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
93
In Stock :
93
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Termination :
Shielding :
Shielded
Aluminum
Color :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
13A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
8D721W16SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D721W16SN Overview
8D721W16SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721W16SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721W16SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER