8D721W16SA
Mfr.Part #
8D721W16SA
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
13
In Stock :
13
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
A
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Current Rating (Amps) :
13A
Non-RoHS Compliant
Contact Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Plating :
Cadmium
Datasheets
8D721W16SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
8D721W16SA Overview
8D721W16SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721W16SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721W16SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER