8D721W16PN-LC
Mfr.Part #
8D721W16PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
Stock
70
In Stock :
70
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Housing Color :
16
Type :
For Male Pins
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Shielding :
Unshielded
Contact Shape :
Circular
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Size :
16
Datasheets
8D721W16PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D721W16PN-LC Overview
8D721W16PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721W16PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721W16PN-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT