8D721W16PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D721W16PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
70
In Stock :
70
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Orientation :
N (Normal)
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
IEC Conformance :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
21-16
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
Insert Material :
Thermoplastic
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Reach Compliance Code :
not_compliant
Pbfree Code :
yes
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
16
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
16
Current Rating (Amps) :
13A
Datasheets
8D721W16PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D721W16PN Overview
8D721W16PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721W16PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721W16PN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER