8D721W16PA-LC
Mfr.Part #
8D721W16PA-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
A
Contact Size :
16
Number of Positions :
16
Shell Size - Insert :
21-16
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Type :
For Male Pins
Datasheets
8D721W16PA-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D721W16PA-LC Overview
8D721W16PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721W16PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721W16PA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT