8D721W16PA
Mfr.Part #
8D721W16PA
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Unshielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Size :
16
Number of Positions :
16
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
21-16
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Type :
For Male Pins
Datasheets
8D721W16PA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D721W16PA-LC Overview
8D721W16PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721W16PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721W16PA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER