8D721W11SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D721W11SA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
11
Housing Color :
Olive Drab
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Contact Size :
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Size - Insert :
21-11
Orientation :
A
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Cadmium
Datasheets
8D721W11SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D721W11SA-LC Overview
8D721W11SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721W11SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721W11SA-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT