8D721W11PN-LC
Mfr.Part #
8D721W11PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Stock
4
In Stock :
4
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Unshielded
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Contact Size :
12
Shell Finish :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
21-11
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
11
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Olive Drab
Datasheets
8D721W11PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D721W11PN-LC Overview
8D721W11PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721W11PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721W11PN-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT