8D721W11PN
Mfr.Part #
8D721W11PN
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
11
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Termination :
Threaded
Current Rating (Amps) :
23A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
8D721W11PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D721W11PN Overview
8D721W11PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721W11PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721W11PN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER