8D721W11PA
Mfr.Part #
8D721W11PA
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
4
In Stock :
4
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
11
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
21-11
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Termination :
Crimp
Orientation :
A
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
23A
Datasheets
8D721W11PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
8D721W11PA Overview
8D721W11PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721W11PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721W11PA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER