8D721K41SN-LC
Mfr.Part #
8D721K41SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Stainless Steel
Connector Type :
Receptacle Housing
Feature :
Firewall Usage
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Passivated
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Type :
For Female Sockets
Bulk
Contact Size :
20
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
41
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
8D721K41SN-LC
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D721K41SN-LC Overview
8D721K41SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721K41SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721K41SN-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT