8D721K41PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D721K41PN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
41
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
Contact Size :
20
Shell Material :
Stainless Steel
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
N (Normal)
Feature :
Firewall Usage
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Passivated
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Datasheets
8D721K41PN-LC
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D721K41PN-LC Overview
8D721K41PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721K41PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721K41PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT