8D721K41PN
Mfr.Part #
8D721K41PN
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Size :
20
Feature :
Firewall Usage
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Type :
Number of Positions :
41
Type :
For Male Pins
Datasheets
8D721K41PN
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D721K41PN-LC Overview
8D721K41PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721K41PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721K41PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER