8D721K16SN
Mfr.Part #
8D721K16SN
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Passivated
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
16
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
13A
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
8D721K16SN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
8D721K16SN Overview
8D721K16SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721K16SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721K16SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER