8D721K16PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D721K16PN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
16
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Passivated
Feature :
Firewall Usage
Contact Size :
16
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Type :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
8D721K16PN-LC
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D721K16PN-LC Overview
8D721K16PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721K16PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721K16PN-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT