8D721K11PN-LC
Mfr.Part #
8D721K11PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
11
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Type :
For Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
12
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Bulk
Feature :
Firewall Usage
Datasheets
8D721K11PN-LC
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D721K11PN-LC Overview
8D721K11PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721K11PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721K11PN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT