8D721F41SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D721F41SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Type :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
21-41
Shell Finish :
Nickel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Number of Positions :
41
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
8D721F41SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 41 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D721F41SN-LC Overview
8D721F41SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721F41SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721F41SN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT