8D721F41PN
Mfr.Part #
8D721F41PN
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
41
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
21-41
Datasheets
8D721F41PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D721F41PN Overview
8D721F41PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721F41PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721F41PN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER