8D721F41PA
Mfr.Part #
8D721F41PA
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
41
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
8D721F41PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D721F41PA Overview
8D721F41PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721F41PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721F41PA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER