8D721F39PN-LC
Mfr.Part #
8D721F39PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Shape :
Circular
Panel Mount
Contact Type :
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
39
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shielding :
Unshielded
Nickel
Housing Color :
Silver
Datasheets
8D721F39PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 39 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D721F39PN-LC Overview
8D721F39PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721F39PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721F39PN-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT