8D721F39PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D721F39PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Positions :
39
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
8D721F39PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D721F39PA Overview
8D721F39PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721F39PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721F39PA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER