8D721F16PN
Mfr.Part #
8D721F16PN
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Current Rating (Amps) :
13A
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
16
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Bulkhead - Front Side Nut
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
8D721F16PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D721F16PN Overview
8D721F16PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721F16PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721F16PN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER