8D721F16PA
Mfr.Part #
8D721F16PA
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating (Amps) :
13A
Number of Positions :
16
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
8D721F16PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D721F16PA Overview
8D721F16PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721F16PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721F16PA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER