8D721F11SA-LC
Mfr.Part #
8D721F11SA-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
A
Housing Color :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
12
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
11
Shielding :
Unshielded
Bulkhead - Front Side Nut
Type :
For Female Sockets
Datasheets
8D721F11SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 11 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D721F11SA-LC Overview
8D721F11SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721F11SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721F11SA-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT