8D721F11PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D721F11PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
23A
Shell Size - Insert :
21-11
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Nickel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
11
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
8D721F11PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D721F11PN Overview
8D721F11PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721F11PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721F11PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER