8D719Z32PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D719Z32PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Color :
Black
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Number of Positions :
32
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Orientation :
B
HTS Code :
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Type :
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
8D719Z32PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk B Threaded
8D719Z32PB Overview
8D719Z32PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D719Z32PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D719Z32PB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER