8D719Z18SC251
Mfr.Part #
8D719Z18SC251
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Aluminum
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/FIRE/FLUID RESISTANT
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
No
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED
Current Rating (Amps) :
5A 45A
Mixed Contacts :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Gold
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
C
Number of Positions :
18 (14 + 4 Power)
Black
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
18
Datasheets
8D719Z18SC251
8D719Z18SC251 Overview
8D719Z18SC251 Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D719Z18SC251 Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D719Z18SC251 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER