8D719Z11PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D719Z11PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Color :
Black
Current Rating (Amps) :
13A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
B
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
11
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
HTS Code :
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Termination :
Crimp
Datasheets
8D719Z11PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk B Threaded
8D719Z11PB Overview
8D719Z11PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D719Z11PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D719Z11PB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER