8D717Z26SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D717Z26SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Positions :
26
Housing Color :
Black
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
20
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Unshielded
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Zinc Nickel
Type :
For Female Sockets
Datasheets
8D717Z26SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Zinc Nickel 26 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D717Z26SN-LC Overview
8D717Z26SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D717Z26SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D717Z26SN-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT