8D119ZC28PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D119ZC28PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
B
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
28
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Aluminum
Color :
Green
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
8D119ZC28PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 28 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk B Threaded
8D119ZC28PB Overview
8D119ZC28PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D119ZC28PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D119ZC28PB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER