8D119Z28PN
Mfr.Part #
8D119Z28PN
Description
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Black
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
28
Orientation :
N (Normal)
HTS Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
8D119Z28PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 28 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D119Z28PN Overview
8D119Z28PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D119Z28PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D119Z28PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER