8D119Z11SN
Mfr.Part #
8D119Z11SN
Description
8D 11C 11#16 SKT RECP
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
13A
Shell Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Termination :
Crimp
Voltage - Rated :
2.3kV
Ratings :
IP67
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
11
Plating :
Nickel, Zinc
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Gender :
FEMALE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
8D119Z11SN
MIL SERIES CONNECTOR Aluminium 11 Positions Crimp
8D119Z11SN Overview
Packaging is in the form of MIL SERIES CONNECTOR.
8D119Z11SN Features
8D119Z11SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D119Z11SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER