8D117ZC26SN
Mfr.Part #
8D117ZC26SN
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Green
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Bulk
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
26
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Datasheets
8D117ZC26SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Threaded
8D117ZC26SN Overview
8D117ZC26SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D117ZC26SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D117ZC26SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER