8D117ZC26SA
Mfr.Part #
8D117ZC26SA
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Color :
Green
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
A
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Positions :
26
Datasheets
8D117ZC26SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk A Threaded
8D117ZC26SA Overview
8D117ZC26SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D117ZC26SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D117ZC26SA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER