8D117ZC20PB
Mfr.Part #
8D117ZC20PB
Description
CONN RCPT MALE 20POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Green
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating (Amps) :
5A 23A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
20
Termination :
Orientation :
B
Datasheets
8D117ZC20PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 20 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk B Threaded
8D117ZC20PB Overview
8D117ZC20PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D117ZC20PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D117ZC20PB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER