8D117Z20PB
Mfr.Part #
8D117Z20PB
Description
CONN RCPT MALE 20POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
5A 23A
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Black
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
B
Datasheets
8D117Z20PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 20 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk B Threaded
8D117Z20PB Overview
8D117Z20PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D117Z20PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D117Z20PB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER